Sposób nadrukowywania na konfekcji

Koszulki z inskrypcjami już od lat 60-tych ubiegłego wieku stanowią doskonałe medium sprzyjające objawianiu swoich myśli i poglądów. Od tegoż czasu techniki umożliwiające inskrypcje na koszulkach lub materiałach bardzo się rozwinęły.


Poniżej opiszemy najnowsze jak też najpopularniejsze metody nanoszenie inskrypcji na materiały.

t-shirt

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Sitodruk – najstarsza metoda zdobienia odzieży wywodząca się z tzw. malowania przy pomocy szablonu, jakie było już znane w starożytnych Chinach a także Japonii. Dzięki tejże technice graficznej możemy realizować wielobarwne inskrypcje na syntetyku, tkaninie a również papierze. Tego rodzaju druku potrzebna jest maszyna do sitodruku. Metoda ta polega na transferowaniu wzorka przy pomocy matrycy przypominającej siateczkę. W punktach prześwitów przeciska się farbę, a w następnej kolejności przenosi ją na tworzywo.

Technika powielania obrazu sposobem sitodruku (obok szablonów, jest najprostszym sposobem na rozprzestrzenienie plam koloru na półprodukcie o płaskiej powierzchni.

Wyróżnia się ona wysoką rozdzielczością, pełnym kryciem koloru, odwzorowywaniem wymyślnych deseniów, znaczną prędkością drukowania jak też ogromnie wyrazistymi i nasyconymi odcieniami. Co więcej jest to wodoodporna, atrakcyjna cenowo, odporna na czynniki atmosferyczne i opłacalna w większych nakładach metoda nadruku, jaka ma znaczną trwałość mechaniczną (zobacz tutaj). Nastręcza jednak nieodzowności przygotowania sita a także jest nieopłacalna dla niskich nakładów.

Termonadruk – technika uzyskiwania nadrukowywania, która polega na termicznym wgrzaniu w wybrany materiał przedtem przygotowywanej grafiki pokrytej spoiwem. Kształty nanosi się przy pomocy wzorników lub urządzeń służących do masowego powielania. Termotransfer stanowi dosyć łatwy w przygotowaniu sposób nadruku na tekstyliach, pozwalający na dokonanie niedużej liczby kopii i zupełne krycie barwą. Inskrypcje wykonane taką technologią charakteryzują się dużą, fotograficzną jakością, a również dużą wytrzymałością. Termodruk jest intratny przy średnich lub dużych nakładach oraz najczęściej stosuje się go w przemyśle reklamowym. Tego rodzaju technologię stosujemy wtedy, kiedy niewykonalny jest sitodruk (sitodruk) ze względu na układ przedmiotu (przykładowo czapka).