Jak odszukać narzędzie do stworzenia dobrej reklamy?

Trudno jednoznacznie orzec, kiedy zrodziła się w otaczającej nas rzeczywistości reklama po raz pierwszy ale niewątpliwie jest ona „dźwignią handlu”. Reklama przeistacza się równolegle z rozwojem cywilizacji. Dziś, ludzie od marketingu reklamy eksploatują istniejące instrumentarium, jakimi są radiofonia, przekaz telewizyjny, sieć informatyczna a także różnorodnego rodzaju plakaty wielkoformatowe.

Reklama na ulicach

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Przeciętny obywatel napotykając billboardy oczywiście nie zdaje sobie sprawy, że wystarczy tylko 0,04 sekundy, aby reklama zadziałała na jego ukrytą świadomość. Mózg odbiera na takie chwilowe bodźce ale ich nie przepracowuje tylko koduje.

Okazuje się również, że istota ludzka absorbuje wielokrotnie więcej obrazów i dźwięków niż mu się w rzeczywistości wydaje a zasadnicza ich część zapada właśnie w ukrytą świadomość. Tę teorię pożytkuje się w bilbordzie, którego istotą jest to, że musi on zakomunikować swój ładunek informacji w mgnieniu oka ponieważ odbiorcami są z reguły ludzie poruszający się głównie w środkach transportu. Zapisane w mózgu informacje, wyszukiwane są kiedy sprzyjają ku temu właściwe sytuacje. Kupujący nie zdają sobie sprawy, że w czasie zakupów dobór towarów ma powiązanie z promocją. Wrażliwość konsumentów ciągle ulega zmianom. Dlatego reklama wizualna nie może bazować na tych samych sprawdzonych rozwiązaniach, gdyż stanie się niezauważalna.

Z tego powodu fachowcy od reklamy muszą stosować coraz to nowsze mechanizmy wpływania. W tym konkretnym wypadku, aby billboard na trenie Rzeszowa promujący był efektywniejszy winien oddziaływać głównie na emocje, poprzez komunikaty oddziałujące na podświadomość jak np. obrazy, kolory, znaki graficzne. Komunikaty nakierowane na podświadomość to specyficzny kanał komunikacyjny trafiający wprost do sfery podświadomej odbiorców. Nieocenioną zaletą reklamy zewnętrznej jest fakt, że przekazywane z wykorzystaniem zmysłu wzroku przekazy podawane są do podświadomości. Klient wcale nie ma potrzeby specjalnie skupiać swojej uwagi na symbolu plastycznym a i tak jest on przyswajany przez centralny układ nerwowy.