Uczenie się języków – gdzie to robić umiejętnie?

Oczywiste jest że, żeby nauczyć się języka obcego trzeba być konsekwentnym a także cierpliwym… Bla bla bla… To wie każdy, za to ja przedstawię Wam moje „sposoby”, które wykorzystywałam w trakcie nauki języków. Po prostu przenigdy nie ufałam cudownym sztuczkom, które proponują różne szkoły językowe. A dzięki przebywaniu w mieście Wrocław kurs języka hiszpańskiego ukończyłam celująco, bez szkoły.

hiszpańskie miasteczko

Autor: Jose A.
Źródło: http://www.flickr.com

Jasne jest, że do nauki konieczne są jakieś książki lub innego rodzaju materiały. Wybór proponowanych podręczników, samouczków, kursów a także wszelkich innych pomocy naukowych jest ogromny i co istotne przeróżny w zależności od języka. Trzeba jednak w pierwszym etapie nauki to wszystko najzwyczajniej w świecie olać. Człowiek powinien mieć czas, żeby dowiedzieć się, czego potrzebuje. Jeśli musicie zacząć naukę zupełnie nowego języka zacznijcie od kupna jakiegoś samouczka, który w swojej formie oraz układzie będzie wam się najbardziej podobać.

Tzn. kupcie taki, który będzie według was dobry w użyciu. Na słowniki i inne materiały przyjdzie pora. Na spokojnie można przecież korzystać ze zasobów internetowych. Nieefektowną metodą jest nabywanie ogromu słowników. To nic innego jak prokrastynacja, czyli odwlekanie w czasie zaczęcia nauki. Wiele osób lubi tak robić. Nabywają ogrom książek i są święcie przekonani, że szykują do zaczęcia nauki. W rzeczywistości próbują oni opóźnić moment, w którym naprawdę wezmą się do nauki – przeważnie etap ten nie pojawia się. Przeczytaj więcej: strona internetowa.

Prostymi słowy – na początku nauki nowego języka zakupcie sobie jeden tradycyjny oraz klarowny (na wasze oko) samouczek. Na pierwszym etapie mniej oznacza więcej. Warto również zainwestować w słowik jednojęzyczny, albowiem trzeba samemu domyślać się, co szukane słowo znaczy po polsku na podstawie opisu, który jest tam umieszczony.

hiszpański

Autor: Map of the Urban Linguistic Landscape
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejna rzecz, która dobrze sprawdza się w nauce języków obcych to po prostu czytanie książek w danym języku ale też oglądanie filmów. Fajną rzeczą, która się dzieje po oglądaniu filmów i serialów w językach oryginalnych jest to, że w pewnym momencie zaczyna się myśleć w danym języku. Pojawia się to kompletnie nieświadomie i nieraz przyłapałam się na tym, że po jakiejś dłuższej sesji zaczynałam do siebie mówić w danym języku. Nauka różnego języka będzie sporo lepsza jeśli będziemy uczyć się z własnej woli. Im więcej wymagań tym gorsze efekty.