Na budowie

Kiedy stawiamy coś, pewnie planujemy, że jeszcze przez wiele lat ta budowla będzie nieustannie stała. Dobrze, w końcu należy być życiowym optymistą – takowi ludzie żyją sporo dłużej! Jednakże nierzadko zachodzi także do wyburzeń budynków. Jeśli nie wchodzi w rachubę stary budynek, to tak naprawdę nie ma najmniejszego kłopotu. Wcale nie musimy pozyskać pozwolenia: a chciałbym napisać, iż za zniszczenie zabytkowego budynku może grozić poważna kara finansowa.

prace rozbiórkowe

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Musisz zatem uważać, ponieważ nigdy z prawem nie ma żartów. Można powiedzieć, że najczęściej tego typu roboty to żadna wielka trudność.

Niezmiernie dobrze rozwija się też inna dziedzina rodzimej gospodarki. Cały czas kręci się biznes budowlany. Rozmaite firmy, które operują w tej gałęzi gospodarki, nie skarżą się na brak zleceń. Pokaźne inwestycje to zasługa zachodnich inwestorów, którzy zdecydowali aby spróbować szczęścia w naszym kraju. Konstruuje się mnóstwo hal produkcyjnych, jakie w przyszłości staną się miejscem zatrudnienia Polaków. To bardzo korzystna wiadomość, patrząc na ciągle pokaźny słupek wskazujący pułap bezrobocia.

Chciałbym zatem trochę opisać czytelnikom proces wyburzenia oraz rozbiórki budynków. Można powiedzieć, że jeśli oglądamy się za wyburzeniem, na początku nie powinniśmy deprecjonować rangi bezpieczeństwa. W końcu w czasie wyburzeń nie jest trudno o jakiś wypadek. Trzeba także mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku musimy prowadzić takowe roboty na własną rękę. W końcu w naszym kraju absolutnie nie brak wyspecjalizowanych firm, które na spokojnie, bez żadnego kłopotu, będą w stanie pomóc dla nas w wyburzeniach. Jak natrafić na idealnych „wyburzaczy”?

burzenie budynków

Źródło: http://www.morguefile.com/

Prace rozbiórkowe, należy rozpocząć od odłączenia mediów, czyli prądu, gazu, wody i wszystkich innych mediów, jakie do budynku są przyłączone. Jest to bardzo istotne, ponieważ to w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo innych prac. Następnym etapem jest zdemontowanie okien i drzwi. Realizowane jest to dosyć szybko, gdyż usunięcie takich elementów nie jest skomplikowane i istnieje możliwość to zrealizować przy wykorzystaniu kilku podstawowych narzędzi, jak chociażby łom. Oczywiście kolejnymi zadaniami są: demontaż podłóg, dachu i wszelkich takiego rodzaju przedmiotów. Ma to na celu w rzeczywistości rozebrać budynek do samych ścian, wylewek itp., aby potem była możliwość przystąpić do czynności wyburzeniowych. Rzecz jasna po ukończeniu rozbiórki, wykonywana jest dokładna kontrola, aby sprawdzić, czy wszystko faktycznie zostało zdemontowane i czy jest okazja już przystąpić do prac wyburzeniowych, które połączone są z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu.

Moim skromnym zdaniem świetnym rozwiązaniem jest szukanie firm wyburzających, na stronach internetowych. Osobiście korzystałem z internetowych katalogów firm, w zasadzie znalezienie firemki tego typu – z Krakowa, Wrocławia czy choćby Piły, to nic problematycznego. A najbardziej ważne jest to by nigdy roboty wyburzeniowe nie były przeprowadzone w zły sposób – bo potem będą z tego powodu wielkie reperkusje. Miej to na uwadze!

Ekipy dostają zlecenia na wyburzanie budynków również od prywatnych inwestorów. Niesamowicie często, zwłaszcza na wioskach, na posesji stoi nieużywana stodoła w opłakanym stanie, które jedynie straszy sąsiadów. Mieszkańcy polskiej wsi niestety przestają inwestować w swoje gospodarstwa, dlatego że nie przynosi ono wymiernych korzyści. Więc korzystniej pozbyć się zbędnego rumowiska i zasadzić w tym miejscu drzewka owoce lub zrobić rabatki. Firmy, które pałają się wyburzaniem, posiadają odpowiedni sprzęt, który zapewnia szybki i zadowalający rezultat.