Wizualizacje 3D – z całą pewnością jedna z najpopularniejszych sposobów odwzorowywania obiektów

Słynne chińskie porzekadło głosi, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słow. W dobie XXI wieku, rzeczona „maksyma” nabiera szczególnego znaczenia.
Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest przynajmniej kilka.

wakacje - malunek

Autor: Michal Goszczynski
Źródło: http://www.flickr.com
3d

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com

|ALT=filtry|TITLE=bank]

Chociaż tradycyjna fotografia nadal ma się całkiem dobrze, to powoli rośnie jej poważna konkurencja, a mianowicie wizualizacje 3D. Warto zadać pytanie: co kryje się pod przywołanym pojęciem? Najprościej mówiąc to, trójwymiarowe odwzorowania różnorodnych obiektów, które znajdują nader szerokie zastosowanie w wielu sektorach gospodarki. Stanowią – czego nietrudno się domyślić – nieodłączny „element” w pracy projektanta, obojętnie co tworzy: mieszkanie czy przedmiot codziennego użytku. Ich bezdyskusyjnym atutem jest klarowność. Umożliwiają obejrzenie jeszcze nieistniejącego obiektu z każdej perspektywy a także zrobienie koniecznych poprawek już w fazie planowania. Dodatkowo – co niemniej istotne są stosunko niedrogie, szybkie i łatwe w realizacji. Dobrze byłoby w tym miejscu zaznaczyć, również czym jest modelowanie 3D. To kreowanie i przekształcanie trójwymiarowych obiektów geometrycznych.

Wyodrębniamy cztery główne sposoby modelowania, a więc: projektowanie komputerowe za pomocą odpowiedniego oprogramowania, skanowanie obiektów, modelowanie proceduralne i modelowanie fizyczne. Największą popularnością cieszy się pierwsza z wymienionych tu technik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*