Konserwacja drewna jest niezwykle trudna, ponieważ zagraża mu mnóstwo niełatwych do zlikwidowania robaków.

Posted on 11/07/2018 3:49pm

Drewno jest niezwykle popularnym materiałem, jednakże zagrażają mu robaki, które mogą je zdewastować. Te stworzenia najczęściej robią w drewnie korytarze, co sprawia, że staje się ono mniej trwałe oraz po prostu nieestetyczne. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku jest zastosowanie odpowiednich preparatów.


szkodniki jak np. spuszczela
Author: Ratmar
Source: http://ratmar.com/
Popularnymi owadami, które niszczą deski są np.: kołatek domowy czy rytel pospolity. Robią one tunele w deskach oraz wyrządzają wyjątkowo wielkie szkody, np. w zabytkach. Dlatego trzeba je szybko usuwać. Jeżeli chodzi o zwalczanie spuszczela to jest to niesłychanie trudne zadanie. Szkodnik ten może doprowadzić do zawalenia się budynku. Jeżeli drewno jest jeszcze w tartaku, to można zlikwidować go mechanicznie, jednakże w postawionym domu nie ma jak tego zrobić. Należy zatem właściwie zaimpregnować drewno, nim się je użyje. Z pewnością pozwoli to uniknąć wielu problemów.


Jeśli jednak dopuścimy do tego, żeby robaki zrobiły kanały w deskach, to musimy jak najszybciej je zatkać, wlewając w nie właściwe substancje chemiczne. Bardzo istotne jest również to, żeby nie dopuścić do pojawienia się larw w deskach. W przeciwnym wypadku prędko może dojść do degradacji. To wszystko powoduje, iż zwalczanie spuszczela oraz innych owadów jest wyjątkowo trudne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia impregnacja desek przed użyciem – spowoduje to, że być może zwalczanie szkodników w ogóle się nie zalęgną - .


Trzeba też mieć w pamięci, żeby odpowiednio uszczelnić deski i rokrocznie sprawdzać, czy nie pojawiają się nowe tunele -

Tags: drewno, preparaty, pomysł, ochrona