Spóźniony rejs: zadośćuczynienie, odszkodowania lotnicze

Posted on 12/07/2018 12:43am

Coraz to więcej osób korzysta z transportu powietrznego. Jest to bowiem nader szybki sposób przemieszczenia się na większych dystansach. Niestety, tak jak w różnych środkach transportu, tu też zdarzają się spóźnione, bądź odwołane loty.

Zgodnie z zarządzeniem unijnym, pasażerowie mają prawo do uzyskania od spedytora powietrznego odszkodowania lotnicze, kiedy ich lot z winy linii lotniczej, został opóźniony ponad 3h, wycofany, albo (zobacz odwiedź serwis) kiedy odmówiono nam przyjęcia do samolotu z powodu sprzedaży większej ilości biletów niż dostępnych miejsc na pokładzie samolotu. Nakaz ten, obowiązuje w każdych państwach członkowskich UE, a zatem też w Polsce.
lądowanie samolotu nocą
Author: Ge.Ne
Source: http://www.flickr.com
Odszkodowania lotnicze nie będą nam przysługiwać, gdy zwłoka, albo anulowanie lotu nie powstało z winy przewoźnika jedynie różnych, zewnętrznych powodów. Przykładem tych wydarzeń może być np. protest personelu naziemnego lotniska, gwałtowne i zasadnicze załamanie pogody na trasie organizowanego lotu albo zmiana szlaku lotu ze względu na powstałe raptownie zdarzenie. Dla regulacji przepisu nie ma żadnego wpływu, czy jeździmy linią rejsową tradycyjną, nisko budżetową, lub może był to urlopowy przelot charterowy. Zarządzenie jest w owym zakresie jednoznaczne dla jakiegokolwiek rodzaju lotu.Wymiar odszkodowania o jakie zdołamy się ubiegać mieści się w granicach od 125 do 600 euro na osobę.Wypełnij formularz na O tym jak wysokie przypada nam odszkodowanie za opóźniony lot przesądza parę elementów. Przede wszystkim odległość jaką mieliśmy pokonać w czasie przewidywanego lotu. Im jest ona dłuższa, tym wyższa jest suma rekompensaty. O odszkodowanie za lot, jaki był spóźniony zdołamy starać się w ciągu 2 lat od dnia kiedy spedytor miał wypełnić, lub wykonał kiepską usługę.W zależności od długości przewidywanego lotu, oraz opóźnienia zdołamy również posiadać prawo do napojów, posiłków, komunikacji, a w razie konieczności dodatkowo do noclegu. Jeżeli przewoźnik zaproponował nam alternatywny lot w pokrewnym terminie, suma zadośćuczynienia może zostać zmniejszona o połowę. Procedura uzyskiwania zadośćuczynienia jest względnie łatwy. Odwiedź nas

Tags: lot, samolot, pasażerowie, linia lotnicza