Zmienienie dostawcy gazu - czy jest to opłacalne i się do tego zabrać.

Posted on 04/12/2017 3:54pm

Przed laty, gdy energią elektryczną i gazową zarządzały państwowe firmy, nie było problemów ze zbytnim wyborem, bo ten był tylko jeden. Albo ktoś był podpięty do gazu czy prądu i mógł korzystać z takiego medium, albo nie był, i wtedy możliwości korzystania nie było. Od jakiegoś czasu w naszej energetyce za sprawą dopasowania regulacji prawnych do wymogów Unii Europejskiej zaczęła się liberalizacja rynku energii.


ceny gazu
Author: Mike Mozart
Source: http://www.flickr.com
Wynika z tego, że każdy klient może wypowiedzieć umowę z obecnym i podpisać ją z innym. Ważne będzie to, że wybrany sprzedawca musi posiadać umowę dystrybucyjną z dystrybutorem, działającym na danym obszarze. W przypadku gazu nie ma dzisiaj specjalnego zainteresowania klientów tego typu zmianami, pewnie też dlatego, że oferta dla odbiorców indywidualnych nie jest jeszcze jakoś szczególnie bogata. Póki co znacznie więcej do dyspozycji mają firmy, ale należy przypuszczać, że niedługo zaczną do nich dołączać również klienci indywidualni. Zwłaszcza że w praktyce zmiana sprzedawcy gazu nie będzie jakimś skomplikowanym przedsięwzięciem. Co bardzo ważne dla odbiorców, zmiana operatora odbywa się bez żadnych przerw w dostawie energii, a tym bardziej jakiś przeróbek instalacji. Oprócz tego zmiana ta jest bezpłatna, więc w rzeczywistości nie wiąże się z żadnymi kosztami lub ograniczeniami ze strony odbiorcy. Sama zamiana firmy dostarczającej gaz może trwać do półtora miesiąca od chwili podpisania dokumentów, w tym czasie należności są opłacane staremu dostawcy, a na zakończenie następuje ostateczne rozliczenie z nim. Jeśli ktoś chce takiej zmiany dokonać, to najbardziej wygodne będzie przekazanie upoważnienia dla nowego dystrybutora (kiedy można zmienić sprzedawcę gazu).


płyta indukcyjno gazowa
Author: Mastercook
Source: Mastercook
On wtedy przejmuje na siebie obowiązek poinformowania OSD o planowanej zmianie, a oprócz tego wypowie umowę z dotychczasowym dostawcą. Warto tu jeszcze zwrócić uwagę na metodę rozliczeń, bo różni dostawcy stosują różne rozwiązania, choć w praktyce końcowa kwota do zapłacenia i tak będzie taka sama. W części przypadków spotyka się jedną ogólną fakturę, która obejmuje wszystkie usługi a czasami dwie niezależne, jedną za zużyty gaz a drugą za dystrybucję.

Tags: Energia, klient, Faktura, odbiorca